Maison Bonjour Chardonnay Selectionné par Jean Biecher
Artikelnummer: 7575408 Land: Frankrike Druva: 100% chardonnay Alkohol: 12,5 % Socker: 0,3g/100ml g/l Volym: 3000 ml Importör: The Wine Team Global AB Producent: Vins Biecher

Maison Bonjour Chardonnay Selectionné par Jean Biecher

249kr

Nyhet – Bäst prisad fransk Chardonnay!

Mycket druvpräglad Chardonnay från Frankrike. Här hittar vi toner av nötter, gula plommon, gula äpplen, stenfrukter, fräschör, smör, vanilj, liten mineralisk släng med medellång, druvtypisk eftersmak. Perfekt till tisdagens fiskpinnar eller fredagens hälleflundra.

GULD!
– Gilbert & Gaillard, 2024

FYND!
”Elegant och generöst, trots det ringa priset”
– Suzanne Ribbing, Vinbörsen nov 2024

PRISVÄRD!
”Påminner oss om varför fransk Chardonnay är en älskad klassiker världen över”
– Vinboxen.se nov 2024

”Fruktdrivet med mycket druvprägel i smakrik stil.”

– Johan Franco Cereceda, Vinliv dec 2024

Tre tips!

  1. Slå över vinet i en snygg karaff, så ser man den underbara färgen och vinet mjuknar.
  2. Servera mycket svalt, låt stå i kylskåpet men ta fram vinet en halvtimme innan servering.
  3. En riktigt bra Chardonnay är underbart god till smörstekt fisk eller kyckling i ugn.

Chardonnay från prisbelönad producent

Maison Bonjour är gjort på Chardonnay – Frankrikes stolthet bland de vita druvorna. Vinet är odlat i södra Frankrike men när druvan odlas i norr är den känd som både Chablis och Champagne Blanc de Blancs. Vinet har delvis lagrats med ek, så som fransk chardonnay brukar.

”Chardonnay är verkligen Frankrikes vita druva och jag ville därför lyfta ett vin som är som Frankrike självt, både klassiskt, modernt och framför allt elegant.” Olivier Biecher.

Familjen Biecher har sitt vineri i den lilla byn Saint-Hippolyte och där har det funnits sedan 1762. I flera generationer har de framgångsrikt drivit familjeföretaget genom revolutioner och världskrig och producerat viner som gång på gång vinner medalj och internationella utmärkelser.

Matcha vinet

FISK

KYCKLING

BUFFÉ

Så här beställer du

1. Fyll i vårt
formulär ovan

Fyll i vårt formulär och
klicka dig vidare på knappen
”Till Systembolaget”.

2. Slutför köpet på Systembolaget.se

Ange antal, välj butik och betalningsalternativ: swish, direktbetalning eller kontokort.

3. Hämta varorna
i din valda butik

Du får ett sms när vinet
är redo att hämtas ut
i din valda butik.

Maison Bonjour Chardonnay Selectionné par Jean Biecher