Jägermeister Orange
Artikelnummer: 8289102 Land: Tyskland Alkohol: 33 % Volym: 500 ml Importör: Nigab Producent: Mast-Jägermeister AG

Jägermeister Orange

229kr

Beställningsnyhet!

Klassikern med en ny apelsindoftande twist!

Kul med en dryck som verkligen sticker ut!
Här hittar vi en markerad sötma med massor av balanserande smakar av mandarin, apelsin, torkade frukter, aprikos, kryddor med viss eldig karaktär och lång eftersmak. Perfekt som bas till massor av goda drinkar.

”Perfekt som drinkbas!”

– Johan Franco Cereceda, Vinliv januari 2026

3 serveringstips! 🍊

1.

Iskall shot
Servera Jägermeister Orange väl kyld – gärna vid –18 °C. Förvara både flaska och glas i frysen för en extra len och uppfriskande shot där citrusnoterna verkligen kommer till sin rätt.

2.

Enkel longdrink
Blanda Jägermeister Orange med is och toppa med tonic eller sodavatten. Garnera med en apelsinskiva eller ett apelsinskal för en frisk och balanserad drink med tydlig citruskaraktär.

3

Cocktail med twist
Använd Jägermeister Orange som bas i cocktails där apelsin och örter får spela huvudrollen. Kombinera med mousserande vin eller ginger beer för en elegant och modern drink som förnyar Jägermeister-upplevelsen.

Matcha Drycken

Aperitif Aperitif
Drinkbas Drinkbas

Så här beställer du

1. Fyll i vårt
formulär ovan

Fyll i vårt formulär och
klicka dig vidare på knappen
”Till Systembolaget”.

2. Slutför köpet på Systembolaget.se

Ange antal, välj butik och betalningsalternativ: swish, direktbetalning eller kontokort.

3. Hämta varorna
i din valda butik

Du får ett sms när vinet
är redo att hämtas ut
i din valda butik.

Jägermeister Orange