För bara ett tiotal år sedan var området okänt. Idag är det att betrakta som ett av världens främsta vindistrikt för bubbel. Så pass intressant att viner kan mäta sig med annat exklusivt, i synnerhet från Champagne. Och detta är bara början.
Södra England har på kort tid etablerat sig som en av vinvärldens mest spännande regioner för mousserande vin. Längs grevskap som Sussex och Kent finns kalkrika jordar som påminner starkt om de i Champagne.
Denna geologiska likhet ger viner med hög syra, fin struktur och en kritig mineralitet, perfekta för eleganta bubblor.
Triss i topp
Det som verkligen drivit utvecklingen är klimatförändringarna. Varmare somrar och längre växtsäsonger har gjort det möjligt att odla klassiska druvor som Chardonnay, Pinot Noir och Meunier med allt bättre resultat.
Där England tidigare kämpade med omognad, når druvorna idag en balans som lämpar sig utmärkt för mousserande vin av hög kvalitet.
Ny generation
Under de senaste två decennierna har investeringarna ökat kraftigt, och en ny generation producenter har vuxit fram. Fokus ligger på traditionell metod, lång lagring på jästfällningen och ett tydligt uttryck av plats.
Resultatet är viner som ofta kombinerar friskhet och precision med komplexa toner av brioche, citrus och äpple.
Global utmanare
Södra England är inte längre en outsider, utan en seriös utmanare på den globala scenen.
Med sina kalkjordar, sitt förändrade klimat och sitt kompromisslösa kvalitetsfokus producerar regionen idag mousserande viner i absolut världsklass.
Vinliv tipsar!

Gusbourne Blanc de Blancs, 2019
Dyrt som en mardröm men en av Englands absolut bästa bubbel.
Här hittar vi markerad fräschör, inslag av rosor, gröna äpplen, mineral, bröd, nötter, vit persika, örter, tropisk frukt blandat med mjuka bubblor och sublim eftersmak.
Perfekt till ångkokt vit sparris som serveras med en klick citrusmajonnäs.
Nr 8367101 • 599 kr
















