Allt gott är inte vin. Allt vin är heller inte gott. Men det finns ju som bekant mer än bara vin. Här på Vinliv älskar vi all dryck, så länge det är bra. Men om vi ska konsumera annat, vad blir det då? Vinliv har hittat fem spännande favoriter på Systembolaget.

Bereziartua Gourmet Edition
Underbar cider från Spanien i absolut torr stil.
Här hittar vi massiv fruktighet med inslag av gröna äpplen, exotiska frukter, citrus, lime, physalisfrukt, mandel i intensivt frisk stil med lång eftersmak.
Perfekt till en riktigt härlig fiskgryta eller till tapas.
Nr 82973 • 117:40 kr

Gekkeikan Junmai Sake
Dags att vi upptäcker sake, den japanska ikoniska nationaldrycken.
Härligt säregen i sin smakprofil som domineras av blommor, tropiska frukter, ris, jäst, blommor och gråpäron. Underbart, helt enkelt.
Perfekt som avec eller till sashimi på tonfisk. Serveras aningen kyld.
Nr 144 • 135 kr

Planteray Rum & Cola
Superklassiker på burk i lagom portion.
Här hittar vi julkryddor, torkade kryddor, lite vaniljsötma, kola, gula remmar, örtig med sötma i fin balans och medellång eftersmak.
Perfekt som sällskapsdrink eller avec.
Nr 13204 • 23:90 + pant 1 kr

SKNY BTCH Vodka Soda Mango
Jo då, en drink till i repertoaren, med helt annan karaktär.
Drinken har en markerat söt ton med inslag av sprit, mango, fruktsötma, lite exotisk frukt och medellång eftersmak. Servera väl kyld!
Perfekt som aperitivo eller avec.
Nr 36266 • 20 kr

Tamnavulin Port Wine Cask Edition
Maltwhisky från Speyside i nordöstra Skottland.
Mild whisky i fruktdriven stil med toner av ekfat, clementin, julkryddor, vaniljsötma, kakao, eldig med lång eftersmak och rejäl balans.
Perfekt som avec, drinkbas eller till råbiff med klassiska tillbehör.
Nr 378 • 329 kr