Klimatsmart konsument väljer vin på box

Visste du att Bag in Boxen ursprungligen uppfanns som förpackning för batterisyra? Det var i USA redan på 1950-talet. Först i mitten på 1960-talet såg världen en Bag in Box fylld med vin. Och succén blev ett faktum. Inte minst för de klimatsmarta. Vinliv tipsar om en boxfavorit.

Det var den australiensiske vinproducenten Tom Angove som lät tillverka den första vinboxen med lufttät kran. Förpackningen kallades från början cask wine, och gjorde succé närmast omgående.

Men det var inte alla som tyckte om den. Systembolaget i Sverige tvärvägrade. Det var Spendrups som ville lansera ett vin på box. Trots monopolets nej drevs frågan vindare och hamnade så småningom i EU-domstolen. I november 1996 dök första box-vinet upp på hyllorna, Le Cep Merlot. Resten är historia.

Idag är Sverige det land där det konsumeras mest boxiner per capita. I runda slänger får vi i oss över 100 miljoner liter box-vin. Men det bästa av allt: vinerna blir bättre och bättre.

Kvaliteten oftast mycket hög

För fortfarande tror många att box-vin per definition är av lägre kvalitet. Inget kan vara mer fel. I början var det väl en smula flexibelt med kvaliteten, men numera är kvaliteten hög, högst i världen.

Men det finns andra aspekter som gör boxen extra omtyckt. Klimatet. Eller snarare konsumenter som tänker klimatsmart. Förpackningen är nämligen den som ger minst klimatavtryck.

Grymt klimatsmart förpackning

Förpackningarna står nämligen för en tredjedel av Systembolagets totala klimatpåverkan. Det innebär att inköparna måste tänka mer klimatsmart när de köper in nya produkter. Och då hamnar boxen i fokus.

Det går nämligen åt mindre energi vid tillverkning av pappförpackningar och en bag-in-box på tre liter ger 90 procent lägre koldioxidavtryck än motsvarande volym i tung glasförpackning. Dessutom, pappförpackningar optimerar packutrymmet vid transport och skyddar vinet från syre och ljus.

Bästa tips att servera ett boxvin

Häll gärna över vinet i en karaff när det ska serveras. Visst är boxarna snyggare och snyggare idag, men det är bra om de får lufta en smula. Då kommer frukten och fräschören fram på ett mycket mer markerat sätt.

Och glöm inte maten. Vin är ju alltid lite godare till en bit mat. Och tvärtom.

Vinliv tipsar!

Enzo Bartoli Piemonte, 2022

Riktigt bra exempel på hur bra boxvinerna kan vara i sina bästa stunder. Vinet har en mycket fin balans, toner av örter, röda bär, vanilj, fat, lite sötlakrits, kakao i fint sammansatt stil och med en mjuk, medellång eftersmak.

Perfekt till en pasta med tomatsås, svamp och rikligt med parmesan.

Nr. 7605508 • 299 kr

Det här är en artikel från vårt nyhetsbrev

Vill du se till att du inte missar allt spännande vi gör kan du bli medlem nedan.

*” anger obligatoriska fält

Genom att trycka på "BLI MEDLEM" så godkänner du vår personuppgiftspolicy och användarvillkor.

Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.