Champagne Bonvalet representerar en ny generation champagnehus: innovativt med höga kvalitetsanspråk. Vill du bjuda på en champagne som inte är mainstream, ja då har du tre spännande bubbelviner att läsa mer om.
Champagne Bonvalet är ett relativt ungt och modernt champagnehus som grundades 2012 av entreprenören Guillaume Bonvalet. Tillsammans med sin partner Pauline har han byggt upp ett varumärke som kombinerar traditionellt hantverk med en samtida stil och tydlig kvalitetsprofil.
Fokus ligger på att skapa champagne med stark identitet, där druvorna främst består av Chardonnay och Pinot Noir. Denna kombination ger en balans mellan struktur, friskhet och elegans.
Naturliga jäststammar
Produktionen präglas av noggrannhet, där endast den första pressningen används och jäsningen sker med naturliga jäststammar, vilket bidrar till vinernas karaktär.
En viktig del av Champagne Bonvalets filosofi är hållbarhet. Vinodlingarna sker enligt miljöcertifierade metoder, med fokus på biologisk mångfald och minskad användning av kemikalier.
Sortimentet består bland annat av cuvéerna Bonvalet Épopée, Bonvalet Kosmos och Bonvalet Horae, som alla uttrycker olika sidor av husets stil, från friskt och fruktigt till mer komplext och mineraldrivet.
Vinliv tipsar!

Bonvalet Épopée
30% Chardonnay – 25% Pinot Noir – 45% Meunier
Brut – 7 gram socker per liter
48 månader på jästfällning
Frisk med massor av citrus, zest, brödiga inslag och lång eftersmak. Perfekt till en smörstekt piggvar som serveras med kokt potatis och beurre blanc.

Bonvalet Kosmos
100% Chardonnay.
Brut – 7 gram socker per liter
36 månader på jästfällning
Nötiga inslag, smör, noisette, gula plommon, tropiska toner med fin balans i avslut och en rejäl fräschör. Perfekt till skaldjursplatå eller till gratinerade havskräftor eller dito hummer.

Bonvalet Horae
60% Pinot Noir, 40% Chardonnay
Extra Brut – 5 gram socker per liter
84 månader på jästfällning
Storslaget med komplexa toner, gula äpplen, plommon, mineraliska inslag och rejäl längd. Perfekt till en grillad marulk som serveras med grillad röd paprika och grillad svamp.
Fotnot. Samtliga viner finns att beställa via bonport.se
















